Organikji kurucusu Abdullah VERGİLİ'nin ulusal basına yaptığı röportaj;

Bu işe astım hastası büyük anneannesinin kozalak reçeli yaptığını öğrenmesiyle başlayan Abdullah Vergili, geçmişte kök çıra, kozalak suyu ve reçeli ile astımın tedavi edildiği bilgisini paylaşarak sözlerine başlıyor. Vergili, Kozalaksurubu.com ve Organikji.com adlı sitelerin kurucusu. Tarifleri büyüklerinden öğrendikten sonra ilk ürünlerini ailesi ve yakın akrabalarında denediğini söyleyen Vergili, nefes açılması ve ferahlama gibi geri dönüşler almalarının ardından annesiyle beraber bu işe başlamış.

Pandemiyle beraber kozalak ürün sayısını altıya çıkardıklarını söyleyen Vergili, kozalak şurup, macun, öz, reçel, pekmez ve sirkesini hiçbir katkı maddesi kullanmadan yaptıklarını belirtiyor. İskenderun’da yaşayan Vergili, kozalakları devletin izin verdiği alan ve miktarlarda doğaya zarar vermeden topladıklarını vurguluyor. Aylık ortalama 600 ile 900 kilogram arasında kozalak şurubu ürettiklerini söyleyen Vergili, ürün tanıtımını Instagram hesaplarında ve sitelerinden yaptıklarının altını çiziyor. Siparişlerin ücretini teslim esnasında kapıda ödemeli olarak aldıklarını, yakında sanal POS kullanmaya başlayacaklarını ve böyle-ce daha çok kişiye istihdam sağlayacaklarını ifade ediyor.

Pandemi sürecinde bu ürünlerin satışında artışın olduğunu söyleyen Vergili, “Ciğerlerde oluşan hasarın tedavisinde etkili olduğu ve bağışıklığı güçlendirdiği için bu organik gıda takviyesini herkese tavsiye ediyoruz” diyor.

Türkiye’nin kozalak yetiştiriciliği konusunda verimli bir konumda olduğunun bilgisini de paylaşan Vergili, “Kendiliğinden yetişen çam ağaçları ülkemizde fazlasıyla mevcut. Kaçak yollarla ormanları katledenler ve orman yangınlarını saymazsak ormanlarımız kıskanılacak bir konumda” diyor. Vergili, son dönemde kozalak şurubunun pek çok taklidinin piyasaya çıktığını söylüyor ve “Bilinçsizce tencerede 2 saat kaynatıp satışa sunanlar var. Oysa biz odun ateşinde 8-10 saat arası kaynatarak üretim yapıyoruz. En etkili böyle faydalı olacağını deneyerek gördük. Kullanıcılara tavsiyem ürünleri iyi araştırılıp, bilinen ve satışın fazla, müşteri memnuniyetinin yüksek olduğu yerlerden almaları” diyor.